  • Mfr # BULK-RS-NHS40-410
  • Zoro # G7797463
Rubber Thickness
3/32"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS40-410
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
1"
Rubber Length
10 ft.
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Shape
Strip
Description
High Strength Neoprene Rubber Strip No Adhesive - 40A - 3/32" Thick x 1" Wide x 10ft. Long