Zoro Select Neoprene Roll, 60A, 10'x36"x0.5", White BULK-RS-N60FDA-217
Neoprene Roll, 60A, 10'x36"x0.5", White (Discontinued)
  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-217
  • Zoro # G4932339
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-N60FDA-217
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.5 in
Nominal Size
36 in x 10 ft
Overall Length
10 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Neoprene Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Adhesive Temperature Range
-30 Degrees F to 230 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Rubber Adhesive Type
Acrylic Adhesive Backed
Adhesive Type
Acrylic
Color
White
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Temperature Range
-30 Degrees F to 250 Degrees F
Texture
Smooth
Oil Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
22 N/mm
Density
1.4 g/cc
Water Resistance
Compression Set
35 %
Shape
Roll
Tensile Strength Rating
Standard (800-1400 PSI)
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Rubber Shape
Sheet
Minimum Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Neoprene Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color White, Durometer 60A, Grade Food, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.5 in