- Mfr # BULK-RS-N60FDA-217
- Zoro # G4932339
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N60FDA-217
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.5 in
Nominal Size
36 in x 10 ft
Overall Length
10 ft
Overall Width
36 in
Description
Neoprene Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color White, Durometer 60A, Grade Food, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.5 in