  • Mfr # MELA7001DBD-WS-60
  • Zoro # G901217122
/ea
Key Features
Door Type
Closet Bypass
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MELA7001DBD-WS-60
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
60" x 80"
Details
Door Type
Closet Bypass
Color
White
Item
Interior Door
Description
Collection of classic painted doors with a discreet design. Clean lines, simple and unabashed design. Multi-layer finishing with enamels followed by matt varnishes makes the surface smooth, almost velvety. Premium decorative films are made on the basis of polypropylene. A special feature of this fims is outstanding imitation effect of a painted surface. Free from solvents and formaldehyde the Premium films are also extremely environmentally friendly and contribute to a healthier living climate. High quality material surface makes it easy to clean and guarantees outstanding resistance against mechanical stress and chemicals.. Finish - white paint.Door core - MDF (engineered wood).Thickness of the door - 1 1/2". Thickness of the glass - 1/6", 3 lites of Opaque Glass. Doors have NO holes for the hardware. What included: - 2 doors slabs; - casings (2.95” wide); - 2 tracks; - 4 door hangers with wheels; - 2 floor guide; - 2 door stops; - 2 round pulls; - all mounting screws;