  • Zoro # G2588610
/ea
Key Features
Material
Steel
Tolerance
0.00020 in
Application
Measures hole sizes within +.0000/-.0002 in
Includes
Certificate of Accuracy with NIST Traceability
Overall Length
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Contact our U.S. based team
Zoro #
G2588610
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Length (In.)
2
Nominal Size
0.236"
Height (In.)
2
Width (In.)
0.2360
Gage Diameter Range
0.1801" to 0.2810"
Diameter
0.2360 in
Gauge Diameter Range
0.1801 in to 0.2810 in
Diameter Range
0.0610 in to 0.5005 in
Dimension Type
Inch
Diameter Sub-Range
0.2305 in to 0.2400 in
Diameter Increment
0.0005 in
Details
Item
Class ZZ No-Go Pin Gauge
Material
Steel
Tolerance
Application
Includes
Type
NoGo (Minus)
Finish
Uncoated Steel
Class
ZZ
Accuracy (In.)
Meets/Exceeds
ISO 17025:2005 by A2LA
Holes
Shape
Cylindrical
Grade
Class ZZ
Measuring Range (In.)
Tolerance Class
ZZ
Surface Finish
10 Microinch or Better
Gauge Type
No-Go (Minus)
Long Form Calibration Certificate
No
Included Certification
Standards
ISO 17025
Hardness
RC 60/65
Description
Class ZZ No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.2360 in, Diameter Increment 0.0005 in, Diameter Range 0.0610 in to 0.5005 in, Diameter Sub-Range 0.2305 in to 0.2400 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 10 Microinch or Better, Tolerance 0.00020 in, Tolerance Class ZZ, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025