  • Zoro # G2759832
/ea
Key Features
Type
NoGo (Minus)
Diameter
0.0984"
Class
6H
Material
Tool Steel - Rc 70/72
Finish
Chrome plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G2759832
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
0.0984"
Overall Length
4.8mm
Thread Size
M2.5 X 0.45
Gage Diameter Range
0.0983" to 0.0984"
Gauge Diameter Range
0.0983 in to 0.0984 in
Gauge Length - No-Go Member
4.80 mm
Dimension Type
Metric
Pitch Diameter - No-Go Member
2.3 mm
Details
Item
Taperlock Thread Plug Gage
Type
NoGo (Minus)
Class
6H
Material
Tool Steel - Rc 70/72
Finish
Chrome plated
Thread Type
Metric
Tolerance
Application
Metalworking
Includes
Certificate of Accuracy with NIST Traceable
Meets/Exceeds
ASME B1.16M
Hardness
RC 70-72
Tolerance Class
X
Gauge Type
Handle Design
Member Only
Thread Class
Standards
ASME B1.16M
Thread Direction
Right Hand
Gauge Material
Tool Steel
Included Certification
Certificate of Accuracy with NIST Traceability
Gauge Finish
Long Form Calibration Certificate
No
Description
Threaded Plug Gauge, Dimension Type Metric, Gauge Type No-Go (Minus), Handle Design Member Only, Included Handle Not Applicable, Thread Class 6H, Thread Size M2.5 x 0.45, Thread Type Metric, Tolerance Class X, Gauge Finish Chrome Plated, Gauge Length - No-Go Member 4.80 mm, Gauge Material Tool Steel, Hardness RC 70-72, Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Long Form Calibration Certificate No, Pitch Diameter - No-Go Member 2.3 mm, Standards ASME B1.16M