  • Mfr # FHCR-24-48-16-4H
  • Zoro # G0831890
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Load Capacity
2,100 lb/Axle
Number of Channels
1
Material
Aluminum
Color
Silver
Connection Style
Drop Over
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FHCR-24-48-16-4H
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
4-3/8 in
Length
4 ft
Width
24 in
Channel Height
4 in
Channel Width
16 in
Details
Item
Cable Ramp
Load Capacity
2,100 lb/Axle
Number of Channels
1
Material
Aluminum
Color
Silver
Connection Style
Drop Over
Style
ADA Compliant
No
Cable Feed Style
Lay Under
Texture
Diamond
Description
Cable Ramp, Number of Channels 1, Cable Feed Style Lay Under, Channel Height 4 in, Channel Width 16 in, Load Capacity 2,100 lb/Axle, Material Aluminum, Style Drop Over, Color Silver, Height 4 3/8 in, Length 48 in, Width 24 in, ADA Compliant No, Texture Diamond