  • Mfr # HDD-72-15-P
  • Zoro # G3473876
/ea
Key Features
For Use With
30 and 55 gal Drums
Includes
56 Frame, 60 Hz Upper Travel Limit Switch
Overall Height
96 in
Load Capacity
1,500 lb
Type
Portable
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDD-72-15-P
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
96 in
Dispensing Height
72 in
Rotated Height
157 1/2 in
Overall Length
92 in
Dia.
24 in
Overall Width
36 in
Level Height
96 in
Power Cord Length
8 ft
Dump Height
72 in
For Maximum Drum Diameter
24 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr Limited
Overall Depth
92 in
Rotation Height
157.5 in
Details
Item
Drum Dumper
For Use With
30 and 55 gal Drums
Includes
Load Capacity
1,500 lb
Type
Portable
Rotation
135 Degrees
Max. Lift
Rotation Angle
135 Degrees
Number of Drums
1
Casters
8 in x 3 in Phenolic
Clearance Between Legs
Lowest Position of Jaws
27 in
Wheels
5 in x 2 in Polyurethane
Voltage
115
Drum Capacity
55 gal, 30
Motor HP
3/4 hp
Drum Rotation
Construction
Steel
Total Raise Time
42 sec
Dump Angle
45 Degrees
Finish
Powder Coated
Phase
Single
Standards
OSHA
Product Type
Drum Dumper
Features
Electrical Connection
Power Cord
Weight Capacity
Includes Battery
Batteries Not Included
Raise Time
42 in/sec
Power Source
Hydraulic
Body Material
Steel
Housing Finish
Powder Coated
For Container Type
Drums
Vertical Lift
157.5 in
Wheel Type
Caster
Chute Material
Caster Type
(2) Rigid; (2) Swivel
Assembly
Fully Assembled
Maximum Motor Horsepower
3/4 hp
For Drum Material
Fiber, Plastic, Metal
For Drum Capacity
30 gal, 55 gal
Housing Color
Blue, Yellow
Wheel Material
Polyurethane
Frequency
60 Hz
Leg Clearance
Motor Type
AC Motor
Drum Securing Mechanism
Clamp
Portability
Casters
Operating Voltage
115V AC
Description
Drum Dumper, Assembly Fully Assembled, Drum Securing Mechanism Clamp, Dump Angle 45 Degrees , Dump Height 72 in, Electrical Connection Power Cord, For Container Type Drums, For Drum Capacity 30 gal, 55 gal, For Drum Material Fiber, Plastic, Metal, Housing Color Blue, Yellow, Includes 56 Frame, 60 Hz Upper Travel Limit Switch, Includes Battery Batteries Not Included, Operating Voltage 115V AC, Overall Depth 92 in, Overall Height 96 in, Overall Width 36 in, Portability Casters