  • Mfr # HDD-48-15-S
  • Zoro # G3473919
/ea
See details
Key Features
For Use With
30 and 55 gal Drums
Includes
56 Frame, 60 Hz Upper Travel Limit Switch
Motor HP
3/4 hp
Rotated Height
116 in
Overall Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDD-48-15-S
Country of Origin
United States
Dimensions
Rotated Height
116 in
Overall Width
36 in
Overall Length
71 1/2 in
Level Height
72 in
Overall Height
72 in
Dispensing Height
48 in
Dia.
24 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr Limited
Dump Height
48 in
Overall Depth
71.5 in
Power Cord Length
8 ft
Rotation Height
116 in
For Maximum Drum Diameter
24 in
Details
Item
Drum Dumper
For Use With
30 and 55 gal Drums
Includes
Motor HP
3/4 hp
Voltage
115
Rotation Angle
135 Degrees
Lowest Position of Jaws
27 in
Finish
Powder Coated
Clearance Between Legs
28 1/2 in
Drum Rotation
135 Degrees
Total Raise Time
42 sec
Max. Lift
116 in
Rotation
Load Capacity
1,500 lb
Number of Drums
1
Type
Stationary
Construction
Steel
Drum Capacity
55 gal, 30
Dump Angle
45 Degrees
Phase
Single
Standards
OSHA
Product Type
Drum Dumper
Features
Housing Finish
Powder Coated
For Container Type
Drums
Power Source
Hydraulic
Drum Securing Mechanism
Clamp
Electrical Connection
Power Cord
Operating Voltage
115V AC
For Drum Material
Fiber, Plastic, Metal
Vertical Lift
116 in
Housing Color
Blue, Yellow
Portability
Stationary
Caster Type
(2) Rigid; (2) Swivel
Weight Capacity
1,500 lb
Maximum Motor Horsepower
Leg Clearance
Raise Time
42 in/sec
For Drum Capacity
30 gal, 55 gal
Frequency
60 Hz
Body Material
Steel
Motor Type
AC Motor
Assembly
Fully Assembled
Includes Battery
Batteries Not Included
Chute Material
Description
Drum Dumper, Assembly Fully Assembled, Drum Securing Mechanism Clamp, Dump Angle 45 Degrees , Dump Height 48 in, Electrical Connection Power Cord, For Container Type Drums, For Drum Capacity 30 gal, 55 gal, For Drum Material Fiber, Plastic, Metal, Housing Color Blue, Yellow, Includes 56 Frame, 60 Hz Upper Travel Limit Switch, Includes Battery Batteries Not Included, Operating Voltage 115V AC, Overall Depth 71.5 in, Overall Height 72 in, Overall Width 36 in, Portability Stationary