  • Zoro # G410049870
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Exit Device Type
Concealed Vertical Rod
For Door Thickness
1-3/4" - 2-1/4"
Door Width
10.5"
Door Handing
Field Reversible
Finish
Satin Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EL9847EO-F 4 32D
Zoro #
G410049870
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
For Door Thickness
1-3/4" - 2-1/4"
Door Width
10.5"
Depth
19"
Overall Length
5"
Details
Exit Device Type
Concealed Vertical Rod
Door Handing
Field Reversible
Finish
Satin Stainless Steel
Grade
Grade 1
Color
Includes
Concealed Vertical Rod Exit Devices
Application
Description
Grade 1 Concealed Vertical Rod Exit Bar, Wide Stile Pushpad, 48 in. Fire-rated Device, 80 in. to 100 in. Door Height, Exit Only, Electric Latch Retraction, Less Dogging, Satin Stainless Steel Finish, Field Reversible