  • Zoro # G110048418
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Exit Device Type
Concealed Vertical Rod
For Door Thickness
1-3/4" - 2-1/4"
Door Width
10.5"
Door Handing
Field Reversible
Finish
Black Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QEL9847EO 4 315
Zoro #
G110048418
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
For Door Thickness
1-3/4" - 2-1/4"
Door Width
10.5"
Depth
19"
Overall Length
5"
Details
Exit Device Type
Concealed Vertical Rod
Door Handing
Field Reversible
Finish
Black Anodized Aluminum
Grade
Grade 1
Color
Includes
Concealed Vertical Rod Exit Devices
Application
Description
Grade 1 Concealed Vertical Rod Exit Bar, Wide Stile Pushpad, 48 in. Device, 80 in. to 100 in. Door Height, Exit Only, Motorized Latch Retraction, Less Dogging, Black Anodized Aluminum Finish, Field Reversible