  • Zoro # G910054060
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Exit Device Type
Concealed Vertical Rod
For Door Thickness
1-3/4" - 2-1/4"
Door Width
10.5"
Door Handing
Field Reversible
Finish
Satin Aluminum Clear Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PN9947EO-F 3 US28
Zoro #
G910054060
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
For Door Thickness
1-3/4" - 2-1/4"
Door Width
10.5"
Depth
17"
Overall Length
5"
Details
Exit Device Type
Concealed Vertical Rod
Door Handing
Field Reversible
Finish
Satin Aluminum Clear Anodized
Grade
Grade 1
Color
Includes
Concealed Vertical Rod Exit Devices
Application
Description
Grade 1 Concealed Vertical Rod Exit Bar, Wide Stile Pushpad, 36 in. Fire-rated Device, 80 in. to 100 in. Door Height, Exit Only, Pneumatic Latch Retraction, Less Dogging, Satin Aluminum Clear Anodized Finish, Field Reversible