  • Mfr # OSF1510-350B
  • Zoro # G1467873
Heater Voltage
240V AC
Overall Length
10 1/2 in
Mounting Dimension
9 1/2 in
Watts
350 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
OSF1510-350B
Overall Length
10 1/2 in
Mounting Dimension
9 1/2 in
H x W Across Fins
1 3/8 x 2 in
Heater Voltage
240V AC
Watts
350 W
Watt Density
16 W/sq in
Standards
NEMA Housing
Description
Finned Strip Heater, Heater Voltage 240V AC, Overall Length 10 1/2 in, Mounting Dimension 9 1/2 in, 350 W Watts, Watt Density 16 W/sq in, Terminals Offset, Element Width 1 1/2 in, Sheath Material Stainless Steel, Material Nickel Plated Steel, 1 Phase, H x W Across Fins 1 3/8 x 2 in, Max. Sheath Temp. 1,200 Degrees F, Mounting Type Surface Mount, Slotted Hole Length 1/2 in, Slotted Hole Width 5/16 in, Screw Size 10-32, Standards NEMA Housing, Includes Mounting Tabs