  • Mfr # RE8-1000C
  • Zoro # G1937442
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Heater Voltage
480V AC
Watts
1,000 W
Phase
3
Sheath Material
Steel
Overall Length
8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RE8-1000C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
8 in
Installation Depth
7 in
Details
Heater Voltage
480V AC
Watts
1,000 W