Wac Us Duo ACLED Dual Color Option Light Bar 12" BA-ACLED12-27/30WT
Duo ACLED Dual Color Option Light Bar 12" (Discontinued)
  • Mfr # BA-ACLED12-27/30WT
  • Zoro # G7702531
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BA-ACLED12-27/30WT
Country of Origin
China
Description
Duo AC-LED Dual Color Option Light Bars are a bold and innovative concept for the under cabinet space with a three-way rocker switch that toggles between On/Off, 2700K warm, and 3000K cool color temperatures. Duo is free of projected heat, UV, and infrared radiation, great for illuminating heat and color sensitive perishables, apparel, artwork, and collectibles. A built in parabolic reflector creates an edge lit uniform light free of hotspot reflections over kitchen counters in a 1" slim profile that tucks away nicely hidden from plain sight. The space between diffusers is minimized when joining more than 1 light bar together creating a visually seamless line of illumination. Duo Light Bars are line voltage and can be wired directly to 120V romex or BX. Each light bar includes an "I" connector to join more than 1 together with additional cords and accessories for longer runs.