Wac Us Volta LED Recessed Housing R4SNL-36EM
Volta LED Recessed Housing (Discontinued)
  • Mfr # R4SNL-36EM
  • Zoro # G5789809
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
R4SNL-36EM
Country of Origin
United States
Description
Volta is the quintessential high performance LED architectural recessed downlight. Volta housings can be specified with one of three (15W, 25W, 36W) serviceable drivers to plan your project in accordance with energy and lighting requirements up to 3,000 Lumens. Available in New Construction IC Rated Airtight or Remodel Non-IC Airtight with Emergency backup battery and Chicago Plenum Safety options. Volta trims include an LED Light Engine with a replaceable High Powered LED module and are available in a variety of options including Round, Square, Adjustable, Wall Wash, Shallow Regressed, or a sleek flangeless trim which can be spackled directly up to the aperture. Tool-less in-field adjustable glare control and optic system can be used for louvers, lens, and beam control.