Walter 11.70mm Carbide 140 Deg. Jobber Length Drill Bit A3979XPL-11.7
11.70mm Carbide 140 Deg. Jobber Length Drill Bit (Discontinued)
  • Mfr # A3979XPL-11.7
  • Zoro # G8103435
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A3979XPL-11.7
Country of Origin
China
Dimensions
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drill Bit Size
11.70mm
Shank Dia.
12.00mm
Overall Length
118.00mm
Flute Length
71.00mm
Maximum Drilling Depth
71.00mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Depth x Dia. Ratio
5xD
Drilling Depth
56.00mm
Shank Length
45.00mm
Details
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Material
Carbide
Decimal Equivalent
0.4606
Drill Bit Finish
XPL
Material
Carbide
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Grade
XPL
Application
Coolant Through
No
Measurement System
Metric
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 11.70mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.4606, Metric, Non-Coolant Through