  • Mfr # P3201-D20 WKP25
  • Zoro # G7890312
/ea
Key Features
Insert Style
P3201
Insert Shape
Ballnose
Insert Size
D20
Insert Material
Carbide
Corner Radius
10.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P3201-D20 WKP25
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
D20
Corner Radius
10.00mm
Insert Thickness
0.118"
Nose Radius
0.394"
Mounting Hole Dia.
5.00mm
Thickness
0.118 in
Cutting Edge Length
20.00mm
Through Hole Inside Dia.
5.00mm
Details
Item
Ball Nose Milling Insert
Insert Style
P3201
Insert Shape
Ballnose
Insert Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Steel (P) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Insert Application
Medium
Coating
CVD
ANSI Number
P3201-D20 WKP25
Rake
Positive
Mounting Style
Screw Held
Grade
WKP25
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
No
No. of Edges
2
Inscribed Circle
0.787 in
Super Alloy (S) Compatibility
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Steel (P)
Hardened (H) Compatibility
For Use With
Profile Milling Cutter
Chip-Breaker
Finish - Machining
TiCN+Al2O3+TiN
Chip-Breaker Code
A57
Coating Process
CVD
Shape
Number of Cutting Edges
2
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, P
Manufacturer Grade
WKP25
ISO Number
P3201-D20
Clearance Angle
0 Degrees
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Cutting Application
Medium
Chip-Breaker Style
0 Degrees Chipbreaker Groove
ANSI Code
P3201-D20
Material - Machining
Description
Ball Nose Milling Insert, Inscribed Circle 0.787 in, Positive