  • Mfr # P3201-D25 WKP35
  • Zoro # G7879523
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Insert Style
P3201
Insert Shape
Ballnose
Insert Size
D25
Insert Material
Carbide
Corner Radius
12.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P3201-D25 WKP35
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
D25
Corner Radius
12.50mm
Nose Radius
0.492"
Insert Thickness
0.354"
Thickness
0.354 in
Through Hole Inside Dia.
6.00mm
Cutting Edge Length
25.00mm
Mounting Hole Dia.
6.00mm
Details
Item
Ball Nose Milling Insert
Insert Style
P3201
Insert Shape
Ballnose
Insert Material
Carbide
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Steel (P)
Steel (P) Compatibility
Yes
ANSI Number
P3201-D25 WKP35
Stainless (M) Compatibility
No
Grade
WKP35
Insert Application
Medium
Hardened (H) Compatibility
No
For Use With
Profile Milling Cutter
Super Alloy (S) Compatibility
Coating
CVD
Rake
Positive
No. of Edges
2
Inscribed Circle
0.984 in
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Screw Held
Chip-Breaker
Shape
Finish - Machining
TiCN+Al2O3+TiN
Measurement System
Metric
Clearance Angle
0 Degrees
ANSI Code
P3201-D25
Coating Process
CVD
Cutting Application
Medium
ISO Number
P3201-D25
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Number of Cutting Edges
2
Chip-Breaker Code
A57
Primary Material Application ISO Code
K, P
Manufacturer Grade
WKP35
Chip-Breaker Style
0 Degrees Chipbreaker Groove
Material - Machining
Description
Ball Nose Milling Insert, Inscribed Circle 0.984 in, Positive