Walter Coolant Fed Drill, 11.7mm, 140, Carbide A3899XPL-11.7
Coolant Fed Drill, 11.7mm, 140, Carbide (Discontinued)
  • Mfr # A3899XPL-11.7
  • Zoro # G7977392
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A3899XPL-11.7
Country of Origin
China
Dimensions
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drill Bit Size
11.70mm
Shank Dia.
12.00mm
Overall Length
102.00mm
Flute Length
55.00mm
Maximum Drilling Depth
55.00mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Depth x Dia. Ratio
3xD
Shank Length
45.00mm
Drilling Depth
40.00mm
Details
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Item
Jobber Drill Bit
Point Type
Self-centering
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Material
Solid Carbide
Drill Bit Finish
AlCrN
Decimal Equivalent
0.4606
Application
Measurement System
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Direction
Right Hand
Number of Pieces
1
Grade
K30F
Standards
DIN 6537
List Number
A3382
Coolant Through
Yes
Number of Coolant Holes
2
Point type
Self-centering
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 11.70mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.4606, Metric, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2