  • Mfr # DC160-16-06.350A1-WJ30EU
  • Zoro # G600024168
Overall Length
175mm
Finish - Machining
WJ30EU (TiSiAlCrN/AlTiN tip coating)
Shank Dia.
8mm
Flute Length
135mm
Maximum Drilling Depth
124mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC160-16-06.350A1-WJ30EU
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
175mm
Shank Dia.
8mm
Flute Length
135mm
Maximum Drilling Depth
124mm
Cutting edge diameter (h7)
6.35mm
Shank Length
36mm