  • Mfr # DC160-16-16.000A1-WJ30EU
  • Zoro # G200023929
Overall Length
340mm
Shank length
48mm
Maximum Drilling Depth
272mm
Regrinding length
4 mm
Number of Cutting edge
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC160-16-16.000A1-WJ30EU
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
340mm
Shank length
48mm
Maximum Drilling Depth
272mm
Regrinding length
4 mm
Flute length
288mm
Shank Dia.
16mm
Point length
2.912mm