Extra Long Drill, 5.50mm, Carbide, A7495TTP-5.5
  • Mfr # A7495TTP-5.5
  • Zoro # G4834337
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
5.5 mm
Overall Length
279 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiNAl
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A7495TTP-5.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
5.5 mm
Overall Length
279 mm
Depth:Dia. Ratio
40xD
Flute Length
239 mm
Shank Dia.
6 mm
Shank Length
36 mm
Drill Point Length
1.28mm
Drill Length Class
Extended-Length
Maximum Drilling Depth
239.00 mm
Drill Diameter Tolerance
E7
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiNAl
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.2165
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Standards
TP-NORM 74
List Number
A7495TTP
Coolant Fed
Coolant Through
Series
X.treme D40
Material Grade - Machining
TTP
Number of Coolant Holes
2
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Stainless Steel
Secondary Material Application ISO Code
M
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 5.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, Carbide, TiNAl, Material Grade - Machining TTP, Maximum Drilling Depth 239.00 mm, Metric, 40xD