Extra Long Drill, 6.80mm, Carbide, A7595TTP-6.8
  • Mfr # A7595TTP-6.8
  • Zoro # G9378266
Drill Bit Size
6.8 mm
Overall Length
409 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A7595TTP-6.8
Drill Bit Size
6.8 mm
Overall Length
409 mm
Shank Dia.
8 mm
Size
6.80mm
Flute Length
368 mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
368.00 mm
Drill Point Length
1.59mm
Decimal Equivalent
0.2677
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 6.8 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, TiNAl, Maximum Drilling Depth 368.00 mm, Metric, 50xD