Grooving blades / Grooving modules G2042.32N-6T60SX
  • Mfr # G2042.32N-6T60SX
  • Zoro # G300031268
Key Features
Shank height
32mm
Bore Dia.
5.3mm
Indexable insert width
6mm
Application
Self-clamping system
Series
Walter Cut
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G2042.32N-6T60SX
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank height
32mm
Bore Dia.
5.3mm
Indexable insert width
6mm
Center height
24.3mm
Overall length
151mm
Max. Cutting Depth
60mm
Body width
5.3mm
Overall Length
151mm