  • Mfr # DC150-05-13.800A0-WJ30TA
  • Zoro # G000021262
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Maximum Drilling Depth
60mm
Number of regrinds
4 PCE
Overall Length
124mm
Cutting edge diameter
13.8mm
Shank Dia.
14mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DC150-05-13.800A0-WJ30TA
Country of Origin
China
Dimensions
Maximum Drilling Depth
60mm
Overall Length
124mm
Cutting edge diameter
13.8mm
Shank Dia.
14mm
Shank length
45mm
Point length
2.511mm
Flute length
77mm
Regrinding length
4 mm
Details
Number of regrinds
4 PCE
Drill Bit Point Angle
140°
Number of Cutting edge
2
Description
High Performance Drills, 0.5433 inch diameter, 5 xDc, Carbide, no coolant exit, for ISO material groups K, P