  • Mfr # MC416.6.35A4D-WJ30TF
  • Zoro # G000029084
/ea
Key Features
Number of regrinds
2 PCE
Regrinding length
2 mm
Cutting edge diameter
6.35mm
Functional length
27.5mm
Overall Length
63.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MC416.6.35A4D-WJ30TF
Country of Origin
Italy
Dimensions
Regrinding length
2 mm
Cutting edge diameter
6.35mm
Functional length
27.5mm
Overall Length
63.5mm
Shank Dia.
6mm
Radius
3.18mm
Cutting edge length
19.05mm
Details
Number of regrinds
2 PCE
Number of teeth
4
Description
Inch Solid carbide ball-nose copy milling cutters, MC416.6.35A4D-WJ30TF, 0.25 inch diameter ,Coolant style - no coolant exit, for ISO material groups