  • Mfr # F2010.B.315.Z18.08.R751M
  • Zoro # G2956225
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Depth of Cut
0.3150 in
Number of Inserts
18
Arbor Dia.
2.3620 in
Overall Length
3.1500 in
Max. Speed
3,350 RPM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F2010.B.315.Z18.08.R751M
Country of Origin
Netherlands
Dimensions
Depth of Cut
0.3150 in
Arbor Dia.
2.3620 in
Overall Length
3.1500 in
Min. Cutting Dia.
12.4020 in
Details
Item
Indexable Face Mill
Number of Inserts
18
Max. Speed
3,350 RPM
Cutting Application
Shoulder Milling
ANSI Code
F2010.B.315.Z18.08.R751M
Side Cutting Edge Angle
90 Degrees
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Standards
ISO 6462-C (8 Bolts)
ISO Number
F2010.B.315.Z18.08.R751M
Description
Indexable Face Mill, Arbor Dia. 2.3620 in, Depth of Cut 0.3150 in, ANSI Code F2010.B.315.Z18.08.R751M, Coolant Fed Non-Coolant Through, Cutting Application Shoulder Milling