  • Mfr # F4138.B22.050.Z04.54
  • Zoro # G8161903
Cutter Dia.
1.969"
Depth of Cut
54.00mm
Number of Inserts
20
Arbor Dia.
22.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F4138.B22.050.Z04.54
Cutter Dia.
1.969"
Depth of Cut
54.00mm
Arbor Dia.
22.00mm
Cutting Length
2.126"
Diameter
1.969"
Overall Length
75.00 mm
Insert Cutting Edge Length
54.00mm
Min. Cutting Dia.
50.00mm
Shank Dia.
22.00 mm
Max. Cutting Dia.
50 mm
Details
Item
Indexable Face Mill
Number of Inserts
20
Nomenclature
F4138.B22.050.Z04.54
Cutting Edge Type
Carbide
Bore
1.063"
Number of Inserts Required
4
ANSI Code
F4138.B22.050.Z04.54
Max. Speed
20,000 RPM
ISO Number
F4138.B22.050.Z04.54
Cutting Application
Pocket Milling, Ramping, Shoulder Milling (Roughing)
Standards
ISO 6462-A
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 50 mm, Shank Dia. 22.00 mm, Overall Length 75.00 mm, ANSI Code F4138.B22.050.Z04.54, Compatible Hardware FS1457 T9IP Clamping Screw, Coolant Fed Coolant Through