  • Mfr # F4042.B27.063.Z07.11
  • Zoro # G8350334
Cutter Dia.
2.480"
Series
F4042
Depth of Cut
11.70mm
Number of Inserts
7
Arbor Dia.
27.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F4042.B27.063.Z07.11
Country of Origin
Türkiye
Dimensions
Cutter Dia.
2.480"
Depth of Cut
11.70mm
Arbor Dia.
27.00mm
Cutting Length
0.461"
Diameter
2.480"
Overall Length
50.00mm
Max. Cutting Dia.
63.00mm
Hub Outside Dia.
58.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.70mm
Series
F4042
Number of Inserts
7
Bore
1.063"
Nomenclature
F4042.B27.063.Z07.11
Insert Screw
FS1457 Torx 9 IP
Max. Speed
17,900 RPM
ISO Number
F4042.B27.063.Z07.11
ANSI Code
F4042.B27.063.Z07.11
Compatible Hardware
FS1457 T9IP Clamping Srcew
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 63.00mm, Arbor Dia. 27.00mm, Depth of Cut 11.70mm, ANSI Code F4042.B27.063.Z07.11, Compatible Hardware FS1457 T9IP Clamping Srcew, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Circular Interpolation Milling, Pocket Milling, Ramping, Shoulder Milling (Finishing), Shoulder Milling (Roughing)