  • Mfr # F2260.B.250.Z14.11
  • Zoro # G8163687
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutter Dia.
9.843"
Series
F2260
Depth of Cut
11.00mm
Left/Right Hand
Right
Nomenclature
F2260.B.250.Z14.11
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F2260.B.250.Z14.11
Country of Origin
China
Dimensions
Cutter Dia.
9.843"
Depth of Cut
11.00mm
Shank Dia. (In.)
Overall Length (In.)
2.48
Cutting Length
0.433"
Diameter
9.843"
Overall Length
63.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Hub Outside Dia.
140.00mm
Max. Cutting Dia.
263.00mm
Details
Item
Indexable Face Mill
Series
F2260
Left/Right Hand
Right
Nomenclature
F2260.B.250.Z14.11
Material
All ISO
Cutting Edge Type
Carbide
Insert Screw
FS1009 Torx 20
Number of Inserts Required
14
Standards
ISO 6462-C
Max. Speed
800 RPM
ANSI Code
F2260.B.250.Z14.11
Insert Holding Type
Screw
Compatible Hardware
FS1009 T20 Clamping Screw
ISO Number
F2260.B.250.Z14.11
Features
4 Cutting Edges per Indexable Insert, Tangential Arrangement of Indexable Inserts
Cutting Application
Face Milling (Roughing)
Side Cutting Edge Angle
0 Degrees
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 263.00mm, Depth of Cut 11.00mm, ANSI Code F2260.B.250.Z14.11, Compatible Hardware FS1009 T20 Clamping Screw, Coolant Fed Non-Coolant Through, Cutting Application Face Milling (Roughing)