  • Mfr # F4042R.Z16.016.Z02.10
  • Zoro # G8305193
Cutter Dia.
0.630"
Series
F4042R
Depth of Cut
10.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F4042R.Z16.016.Z02.10
Country of Origin
China
Dimensions
Cutter Dia.
0.630"
Depth of Cut
10.00mm
Diameter
0.630"
Cutting Length
0.394"
Shank Dia. (In.)
0.63
Overall Length (In.)
Overall Length
180.00 mm
Min. Cutting Dia.
16.00mm
Shank Dia.
16.00 mm
Head Projection Length
26.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Max. Cutting Dia.
16 mm
Details
Item
Indexable Square Shoulder End Mill
Series
F4042R
Insert Screw
FS1454 Torx 8 IP
Nomenclature
F4042R.Z16.016.Z02.10
ANSI Code
F4042R.Z16.016.Z02.10
Max. Speed
10,800 RPM
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert, Reinforced Design
Shank Type - Machining
Straight
ISO Number
F4042R.Z16.016.Z02.10
Number of Coolant Holes
Compatible Hardware
FS1454 T8IP Clamping Screw
Description
Indexable Square Shoulder End Mill, Max. Cutting Dia. 16 mm, Shank Dia. 16.00 mm, Straight, Overall Length 180.00 mm, ANSI Code F4042R.Z16.016.Z02.10, Compatible Hardware FS1454 T8IP Clamping Screw, Coolant Fed Coolant Through