  • Mfr # F4042.W16.016.Z02.08
  • Zoro # G7952217
Cutter Dia.
0.630"
Series
F4042
Depth of Cut
8.00mm
Cutting Length
0.315"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F4042.W16.016.Z02.08
Cutter Dia.
0.630"
Depth of Cut
8.00mm
Cutting Length
0.315"
Shank Dia. (In.)
0.63
Diameter
0.630"
Overall Length (In.)
Overall Length
90.00 mm
Head Projection Length
41.00mm
Min. Cutting Dia.
16.00mm
Shank Dia.
16.00 mm
Insert Cutting Edge Length
8.00mm
Max. Cutting Dia.
16 mm
Series
F4042
Nomenclature
F4042.W16.016.Z02.08
Insert Screw
FS1454 Torx 8 IP
Max. Speed
40,000 RPM
Standards
DIN1835-B
ISO Number
F4042.W16.016.Z02.08
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert
Number of Coolant Holes
Compatible Hardware
FS1455 T8IP Clamping Screw
ANSI Code
F4042.W16.016.Z02.08
Description
Indexable Square Shoulder End Mill, Max. Cutting Dia. 16 mm, Shank Dia. 16.00 mm, Weldon Flat, Overall Length 90.00 mm, ANSI Code F4042.W16.016.Z02.08, Compatible Hardware FS1455 T8IP Clamping Screw, Coolant Fed Coolant Through