  • Mfr # F4042.T28.032.Z03.11
  • Zoro # G8118074
Cutter Dia.
1.260"
Series
F4042
Depth of Cut
11.70mm
Number of Inserts
3
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F4042.T28.032.Z03.11
Cutter Dia.
1.260"
Depth of Cut
11.70mm
Shank Dia. (In.)
Cutting Length
0.461"
Overall Length (In.)
Diameter
1.260"
Overall Length
69.00 mm
Insert Cutting Edge Length
11.70mm
Shank Dia.
28.00 mm
Head Projection Length
40.00mm
Min. Cutting Dia.
32.00mm
Connection Size
T28
Max. Cutting Dia.
32 mm
Series
F4042
Number of Inserts
3
Left/Right Hand
Right
Torx Wrench
T28
Insert Screw
FS1457 Torx 9 IP
Nomenclature
F4042.T28.032.Z03.11
Number of Inserts Required
ISO Number
F4042.T28.032.Z03.11
ANSI Code
F4042.T28.032.Z03.11
Max. Speed
25,100 RPM
Compatible Hardware
FS1457 T9IP Clamping Screw
Shank Type - Machining
Threaded
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert
Description
Indexable Square Shoulder End Mill, Max. Cutting Dia. 32 mm, Shank Dia. 28.00 mm, Threaded, Overall Length 69.00 mm, ANSI Code F4042.T28.032.Z03.11, Compatible Hardware FS1457 T9IP Clamping Screw, Connection Size T28, Coolant Fed Coolant Through