  • Mfr # F4041.W32.040.Z03.13
  • Zoro # G8240443
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
F4041
Depth of Cut
13.00mm
Number of Inserts
3
Left/Right Hand
Right
Overall Length (In.)
4.331
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F4041.W32.040.Z03.13
Country of Origin
China
Dimensions
Depth of Cut
13.00mm
Overall Length (In.)
4.331
Cutting Length
0.512"
Shank Dia. (In.)
1.26
Overall Length
110.00 mm
Insert Cutting Edge Length
13.00mm
Shank Dia.
32.00 mm
Head Projection Length
49.00mm
Min. Cutting Dia.
40.00mm
Max. Cutting Dia.
40 mm
Details
Item
Indexable Square Shoulder End Mill
Series
F4041
Number of Inserts
3
Left/Right Hand
Right
Nomenclature
F4041.W32.040.Z03.13
Bore
0.750"
Number of Inserts Required
Cutting Edge Type
Carbide
Clamp
FS1035
Clamp Screw
FS359 (Torx15)
Insert Screw
FS359 Torx 15
Material
All ISO
Number of Coolant Holes
2
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Features
4 Cutting Edges per Indexable Insert
Coolant Fed
Coolant Through
Compatible Hardware
FS1458 T15IP Clamping Screw
Standards
DIN1835-B
ANSI Code
F4041.W32.040.Z03.13
ISO Number
F4041.W32.040.Z03.13
Max. Speed
15,000 RPM
Cutting Application
Face Milling (Roughing & Finishing), Shoulder Milling (Roughing & Finishing), Slot Milling
Description
Indexable Square Shoulder End Mill, Max. Cutting Dia. 40 mm, Shank Dia. 32.00 mm, Weldon Flat, Overall Length 110.00 mm, ANSI Code F4041.W32.040.Z03.13, Compatible Hardware FS1458 T15IP Clamping Screw, Coolant Fed Coolant Through