Walter Jobber Drill, 15.50mm, Carbide, A3393TTP-15.5 A3393TTP-15.5
Jobber Drill, 15.50mm, Carbide, A3393TTP-15.5 (Discontinued)
  • Mfr # A3393TTP-15.5
  • Zoro # G8142294
Get a 10% off coupon
MFR #
A3393TTP-15.5
Country of Origin
China
Dimensions
Drill Bit Size
15.5 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Overall Length
133 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Shank Dia.
16 mm
Flute Length
83 mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Drilling Depth
63.00mm
Shank Length
48 mm
Drill Point Length
2.82mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
63 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Details
Application
For Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Metals, High-Temperature Alloys and Titanium Alloys
Cutting Direction
Right Hand
Grade
K30F
Coolant Through
Yes
Decimal Equivalent
0.6102
Number of Pieces
1
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Drill Bit Material
Solid Carbide
List Number
A3393
Standards
DIN 6537
Drill Bit Finish
TiNAl
Item
Jobber Length Drill Bit
Point Type
Self-centering
Number of Flutes
2
Finish - Machining
TiNAl
Material - Machining
Carbide
Primary Material Application ISO Code
M, S
Flute Type
Spiral
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Coolant Fed
Coolant Through
Material Grade - Machining
K30F
Series
X.treme Inox
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Graphite, Steel
Number of Coolant Holes
2
Secondary Material Application ISO Code
N, O, P
Point type
Self-centering
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 15.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.6102, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2