Jobber Drill, 8.10mm, Carbide, A6589DPP-8.1
  • Mfr # A6589DPP-8.1
  • Zoro # G8093592
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A6589DPP-8.1
Drill Bit Size
8.10 mm
Shank Dia.
10 mm
Overall Length
180.00 mm
Flute Length
138.00 mm
Shank Length
40 mm
Drill Point Length
1.47mm
Maximum Drilling Depth
123 mm
Decimal Equivalent
0.3189
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.3189, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2