Jobber Drill, 9.30mm, Carbide, A6589DPP-9.3
  • Mfr # A6589DPP-9.3
  • Zoro # G8263412
Overall Length
180.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A6589DPP-9.3
Overall Length
180.00 mm
Flute Length
138.00 mm
Shank Dia.
10 mm
Drill Bit Size
9.30 mm
Shank Length
40 mm
Maximum Drilling Depth
123 mm
Drill Point Length
1.69mm
Decimal Equivalent
0.3661
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 9.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.3661, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2