Jobber Drill, 8.40mm, Carbide, A6589DPP-8.4
  • Mfr # A6589DPP-8.4
  • Zoro # G8278164
Flute Length
138.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A6589DPP-8.4
Drill Bit Size
8.40 mm
Flute Length
138.00 mm
Shank Dia.
10 mm
Overall Length
180.00 mm
Shank Length
40 mm
Maximum Drilling Depth
123 mm
Drill Point Length
1.53mm
Decimal Equivalent
0.3307
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.4 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.3307, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2