Walter Jobber Drill, Carbide, 140 Deg, XPL Grade A3279XPL-3.25
Jobber Drill, Carbide, 140 Deg, XPL Grade (Discontinued)
  • Mfr # A3279XPL-3.25
  • Zoro # G7801351
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A3279XPL-3.25
Country of Origin
China
Dimensions
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drill Bit Size
3.25mm
Shank Dia.
6.00mm
Overall Length
62.00mm
Flute Length
26.00mm
Maximum Drilling Depth
26.00mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Depth x Dia. Ratio
3xD
Details
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.1280
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Application
Grade
XPL
Coolant Through
No
Measurement System
Metric
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 3.25mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.1280, Metric, Non-Coolant Through