Machine reamers F1352HUN-2.74
  • Mfr # F1352HUN-2.74
  • Zoro # G000012031
Number of teeth
6
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
Shank Size
29mm
Cutting diameter
2.74mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F1352HUN-2.74
Shank Size
29mm
Cutting diameter
2.74mm
Cutting edge length
15mm
Overall length
61mm
Connection diameter (h9)
3mm
Overall Length
61mm
Connection diameter
3mm
Details
Number of teeth
6
Primary Material Application
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-2.74, 2.74 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P