Machine reamers F1352HUN-5.33
  • Mfr # F1352HUN-5.33
  • Zoro # G700012188
Shank Size
36mm
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
Number of teeth
6EA
Cutting diameter
5.33mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F1352HUN-5.33
Shank Size
36mm
Cutting diameter
5.33mm
Overall length
93mm
Connection diameter (h9)
6mm
Cutting edge length
26mm
Primary Material Application
Number of teeth
6EA
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-5.33, 5.33 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P