Metric combination drill and chamfer tool, D4580-45-08.00A16-VC09
  • Mfr # D4580-45-08.00A16-VC09
  • Zoro # G600033573
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Finish - Machining
D4580
Clamping length
44.5mm
Maximum cutting diameter
8mm
Series
Xtra·tec®
Minimum cutting diameter
6.1mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
D4580-45-08.00A16-VC09
Country of Origin
India
Dimensions
Clamping length
44.5mm
Maximum cutting diameter
8mm
Minimum cutting diameter
6.1mm
Functional length
25mm
Shank diameter
16mm
Connection diameter
8mm
Flange diameter
25mm