  • Mfr # MC275-25.0E8P150-WIS10
  • Zoro # G700021746
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
E25
Number of teeth
8
Tightening torque
65Nm
Cutting edge diameter
25mm
Functional length
32.6mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC275-25.0E8P150-WIS10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
E25
Cutting edge diameter
25mm
Functional length
32.6mm
Cutting edge length
3mm
Wrench size
20mm
Neck diameter
24.2mm
Overall Length
56.6mm
Corner Radius
1.5mm
Details
Number of teeth
8
Tightening torque
65Nm
Description
Metric Corner Radius & Corner Chamfer End Mills Ceramic shoulder/slot milling cutters, MC275-25.0E8P150-WIS10, 25 mm diameter coolant style no coolant exit