Micro Drill, 0.12mm, Carbide, DB130-05-00.120U0-WJ30UU
  • Mfr # DB130-05-00.120U0-WJ30UU
  • Zoro # G6303899
/ea
Key Features
Number of Flutes
2
Overall Length
25 mm
Drill Bit Finish
Uncoated
Number of Pieces
1
Depth:Dia. Ratio
5xD
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DB130-05-00.120U0-WJ30UU
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
25 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
1/50 in
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth x Dia. Ratio
Drill Bit Size
0.12 mm
Shank Dia.
1 mm
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.004 mm
Shank Length
24.5 mm
Drill Length Class
Micro Length
Maximum Drilling Depth
0.0200 in
Details
Number of Flutes
2
Item
Micro Drill Bit
Drill Bit Finish
Uncoated
Number of Pieces
1
Manufacturer Series
P600
Grade
K30F
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.0047
Shank Type
Round
Point Type
Conventional
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Coolant Through
No
Cutting Direction
Right Hand
List Number
DB130-05-U0
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Flute Type
Spiral
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Circuit Board Drill
Circuit Board Drill Not Included
Series
Advance
Material Grade - Machining
K30F
Aircraft Drill
No
Standards
DIN 1899
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 0.12 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, Bright (Uncoated), +0.000 mm/-0.004 mm, Spiral, K30F