Micro Drill, 1.45mm, Carbide, DB130-05-01.450U0-WJ30UU
  • Mfr # DB130-05-01.450U0-WJ30UU
  • Zoro # G6295173
Overall Length
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DB130-05-01.450U0-WJ30UU
Overall Length
25 mm
Flute Length
3/8 in
Drill Bit Size
1.45 mm
Shank Dia.
1.5 mm
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.004 mm
Shank Length
15.5 mm
Maximum Drilling Depth
3/8 in
Decimal Equivalent
0.0571
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 1.45 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, Bright (Uncoated), +0.000 mm/-0.004 mm, Spiral, K30F