  • Mfr # GX24-3E500N04-UF4 WSM43S
  • Zoro # G9688217
/ea
Key Features
Style
Pressed
Insert Seat Size
E
Width
5.00mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WSM43S
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GX24-3E500N04-UF4 WSM43S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Seat Size
E
Width
5.00mm
Corner Radius
0.40mm
Overall Length
24.00mm
Insert Size
24
Max. Grooving Width
5.00mm
Reference Length
24.00mm
Depth of Cut
22.00mm
Seat Size
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
Pressed
Chip-Breaker
Yes
Grade
WSM43S
Cutting Direction
Neutral
Workpiece Compatibility
Stainless (M), Steel (P), Super Alloy (S)
Rake
32 Degrees
Coating
PVD
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
No
Application
Universal Turning, Grooving, Facing, Parting Off, Medium Feed
ISO Number
GX24-3E500N04-UF4 WSM43S
Insert Material
Carbide
Stainless (M) Compatibility
For Use With
Walter Cut Monoblock Tools and Parting Blades
Mounting Style
Slip In
No. of Edges
2
Lead Angle
0 Degrees
Steel (P) Compatibility
ANSI Number
GX24-3E500N04-UF4 WSM43S
Cast Iron (K) Compatibility
Insert Style
GX
ANSI Code
GX24-3E500N04-UF4 WSM43S
Finish - Machining
TiAlN
Number of Cutting Edges
2
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Chip-Breaker Code
UF4
Cutting Application
Axial Grooving, Cut-Off, Facing, Longitudinal Turning, Radial Grooving
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Clearance Angle
6 Degrees
Hole Type
No Hole
Coating Process
PVD
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Manufacturer Grade
Cutting Location
External
Number of Cutting Sides
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 5.00mm, ANSI Code GX24-3E500N04-UF4 WSM43S, Chip-Breaker Code UF4, Clearance Angle 6 Degrees , Coating Process PVD