  • Mfr # AK610.UZ26.E20.040
  • Zoro # G8807897
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
165.10mm
Shank Dia.
25.40mm
Material - Machining
Carbide
Neck Length
40.00mm
Connection Size
E20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AK610.UZ26.E20.040
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
165.10mm
Shank Dia.
25.40mm
Neck Length
40.00mm
Connection Size
E20
Details
Item
Exchangeable Mill Head Holder
Material - Machining
Carbide
Features
For ConeFit Milling Cutter Heads
Standards
DIN 6535
Number of Coolant Holes
1
Shank Type - Machining
Straight
Neck Angle
85 Degrees
ANSI Code
AK610.UZ26.E20.040
ISO Number
AK610.UZ26.E20.040
Coolant Fed
Coolant Through
Series
AK610
Description
Exchangeable Mill Head Holder, Connection Size E20, Shank Dia. 25.40mm, Overall Length 165.10mm, Neck Length 40.00mm