  • Mfr # A1166-10.2
  • Zoro # G7903926
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
10.2 mm
Overall Length
89 mm
Flute Length
60.1 mm
Number of Flutes
3
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1166-10.2
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Drill Bit Size
10.2 mm
Overall Length
89 mm
Flute Length
60.1 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Shank Dia.
10.2 mm
Shank Length
34 mm
Drill Diameter Tolerance
H7
Drill Point Length
1.37 mm
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Maximum Drilling Depth
60.10 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
3
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
150 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.4016
Grade
A
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
TP-NORM 4
List Number
A1166
Flute Type
Spiral
Primary Material Application ISO Code
H, N, P
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Steel, Titanium
Measurement System
Metric
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
Bohrs.-Standard
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
A
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 10.2 mm, Drill Bit Point Angle 150 Degrees , Conventional Point, Carbide, Bright (Uncoated), Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.4016