  • Mfr # A1149XPL-2.3
  • Zoro # G4810342
Drill Bit Size
2.3 mm
Overall Length
40 mm
Flute Length
64/125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1149XPL-2.3
Drill Bit Size
2.3 mm
Overall Length
40 mm
Flute Length
64/125 in
Shank Dia.
2.3 mm
Drill Point Length
0.536 mm
Maximum Drilling Depth
1/2 in
Shank Length
27 mm
Decimal Equivalent
0.0906
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 2.3 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, AlCrN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.0906